Pozorovali jste někdy demoliční práce starých rodinných domů, stodol nebo továrních hal? Je to někdy docela věda a rozhodně se nedomnívejte, že stačí na to lidově řečeno vlítnout s velkou palicí nebo do stodoly vjet bagrem s radlicí. I bourací práce v Praze a kdekoli jinde se musí provádět dle určitých postupů a metod, a provádí je zkušení řemeslníci, kteří si ví rady i s některými úskalími. Proč zadávat tyto pracovní činnosti profesionálům a vyhnout se tím zbytečným nepříjemnostem?
Zřícení stavby – při takřka jakékoli demolici hrozí zřícení bouraného objektu v okamžiku, kdy to nejméně očekáváte. Profesionálové to dobře ví a jsou na to připraveni, proto se nezdržují v nebezpečném koridoru a udržují si od objektu odstup, pokud se jedná o demolice těžkou technikou. V případě ručních bouracích je to podobné a tam se musí dbát ještě více zvýšené opatrnosti. Může se například propadnout strop, sesunout střešní konstrukce, zřítit opěrná zeď atp.
Poškození cizí věci – představme si názorný příklad, jeden za všechny: Rozhodnete se zbourat starou garáž, která se nachází pouhý metr od sousední stavby. Při bourání garáže však volíte nevhodné postupy a stavba se zřítí tak nešťastně, že poškodí statiku sousedního domu, a ten bude nutné velmi náročně asanovat. Může vás to pak vyjít na statisíce korun, a to byste si jistě nepřáli, a znepříjemnit vám to mohou i sousedé, kteří nejsou zrovna přátelsky nakloněni, a celou věc nebudou řešit domluvou, ale budou vás tahat po soudech.
Špatně dostupný terén – demolici objektů ve špatně dostupném terénu, například rekreačních chat v prudkém svahu, komplikuje příjezd vozidel po rozbahněné silnici a samotné bourací práce jsou pak náročnější i vzhledem k poloze domu. Zatímco amatéři by si tu mohli pomyslně řečeno vylámat zuby, profesionálové jsou připraveni provést pracovní zásah u jakékoli stavby, bez ohledu na její polohu, velikost a typ. Nemusíte mít obavy, že by si neporadili i s tou vaší.