O umělých rostlinách se dříve, před pár desítkami let, tradovalo, že se jedná sice o jakousi snahu zachytit nespoutanou krásu rostlinných druhů, ale přece jen jsou to pouhé výrobky z plastu, a každý ihned na první pohled rozpozná, že je to výrobek z nějakého dílenského provozu. Většinou se umělé květiny využívaly pro výzdoby hřbitovních věnců a posledního rozloučení s nebožtíkem, protože tam byla jejich nedokonalost tolerována.
Jenže od té doby se technický vývoj posunul poměrně výrazně kupředu, a spolu s ním i technologie výroby těchto produktů. U některých rostlin byste téměř vůbec, ani při pohledu zblízka, nepoznali, že jde o cosi syntetického. Jedním z těch povedených kousků je například umělý buxus.
Buxus je okrasný keř, který si získal srdce mnoha lidí, zejména z řad šlechty, již v době renesance (a možná i dříve). Vysazoval se v hojném počtu v zámeckých zahradách a snadno se o tom přesvědčíte například na zámku v Českém Krumlově, v Bučovicích, na zámku Kuks či na zámku Lednice. Výhodou umělého buxusu je fakt, že jeho drobné lístky se dají velmi snadno napodobit tvarově i barvou, a tak máte k dispozici překrásný keř, který můžete mít v interiéru i na balkoně, na terase nebo u bazénu, aniž byste řešili zálivku, zastřihávání a koneckonců i problém zvaný škůdci. Umělý buxus může mít různý tvar a některé výrobky napodobují adventní věnce či věnce na vchodové dveře.
Určitou nevýhodou umělých květin a rostlin většího vzrůstu je jejich vyšší cena. Na druhou stranu je to ale výrobek, jehož životnost dosahuje desítek let, takže máte teoreticky k dispozici krásnou umělou rostlinu třeba až do konce života. O umělé rostliny není nutné se v podstatě vůbec starat, pouze se vyplácí alespoň občas osprchovat je od prachu a je-li to možné, chránit je před přímým sluncem (UV zářením), aby vám déle vydržely jako nové.