Mobil
Nebezpečí ze sítě
Kdopak by neslyšel o počítačových virech, které pronikají do našich přístrojů a samozřejmě, že mobilní telefony nezůstávají nikterak mimo. Právě na ně hackeři směřují své úsilí a pokouší se do nich dostat viry, kterým se též všeobecně může říkat malware. Ačkoli to nejsou jen a pouze viry, ale také trojské koně, červi a také špehovací programy, který se v mobilu ukryjí a pak teprve začnou svou podrazáckou činnost. A ta může být všelijaká. Nedělejte si iluze, že se to vás vůbec netýká. Tohle už si myslelo spousta lidí a pak jen koukali s otevřenými ústy na žalostné zbytky svého konta, kde měli peníze na auto nebo něco jiného.
Nyní jsou tam jen, sice hezky kulaté, nuly, a to je to, co asi nikdo nechce. Jenže se musí proti tomu bránit sám, v tomhle mu totiž nikdo nepomůže. Kyberkriminalita bují plnou silou a hackeři moc dobře vědí, že když vám vycucají peníze z účtu, nemohou je nechat jen tak někde, kde je někdo jiný dohledá a vrátí zpět. Takže během minutky tato částka nenávratně mizí a dotyčnému zůstanou jen oči pro pláč. Nyní si jistě vzpomenou na okamžik, kdy tvrdili, že JIM se to stát nemůže. Nemohlo by, kdyby použili nějaký program, která s virem zatočí jako na kolotoči a buďto ho vyhodí někam pryč, nebo uloží do karantény.
Podle přání majitele. Tím je nebezpečí zažehnáno a hackeři utřeli hu… ústa. Ne navždy, ale to vás vzrušovat nemusí, protože váš antivir si umí doplnit databázi podivných a nebezpečných kódů sám od sebe. Sbírá do ní ty nejnovější a umí je eliminovat. Pokud se vás tedy program zeptá, zda máte vir odeslat k prozkoumání, klidně dejte ano. Napomůžete tím jeho dalšímu rozboru a případným dalším operacím s ním. Jakým, to už vám asi nikdo nepoví. Programátoři, kteří pracují ve váš prospěch se s tím budou tajit, protože jinak by toho hackeři mohli zneužít. Mezi nimi bude věčný boj.
Hry na mobilu
V dnešní době má mobilní telefon téměř každý člověk. Já si myslím, že lidé, kteří nemají mobilní telefon, tak je to velice smutné, dokonce už i třeba například pětileté nebo šestileté děti mají mobilní telefon. I když mnoho lidí říká, že mobilní telefon by malé děti mít neměly, ale já si myslím pravý opak. Já mám například v sedmiletého syna, který jezdí do vedlejšího města do školy. Ráno ho tam vždycky vozím autem, ale zpátky musíte autobusem, protože bohužel bych to jinak nestíhala v zaměstnání. Nemohla bych každý den odcházet ze zaměstnání, jenom kvůli tomu, abych stíhala školu od syna. Můj zaměstnavatel mi tohle bohužel nedovoluje, ale jsem ráda, že aspoň ráno ho mohu odvézt autem.
Mobilní telefon je totiž právě komunikativní kanál, se kterým právem mohou se svým synem. Třeba když ten má nějaké odpolední vyučování, tak mi řekne, kde ho mám vyzvednout nebo tak podobně. Nebo, že třeba jde k někomu na návštěvu. Já si myslím, že právě děti, když mají mobilní telefon, tak na tom vůbec nic špatného není. Nevidím já osobně na tom vůbec nic zlého, proto jsem ráda, že existuje mobilní telefony, které také se dají zablokovat, aby tam třeba nebyly žádné zlé věci a nebo aby třeba nešlo manipulovat s nějakým účtem, protože syn si s mobilním telefonem také hraje a obávám se, že by tam třeba stále mohl platit nějaké hry.
Na některé hry se musí platit peníze. Je pravda, že je tohle velice špatné, protože někdy malé děti si zakoupí nějaké hry na mobilním telefonu svých rodičů a potom rodičům přijde opravdu veliký tučný šek s náklady na hry. Zmám případ, kdy jeden chlapeček si nakoupil nějaké různé mobilní hry a rodičům potom přišel tisícový poukaz na to, aby si zaplatili tyto hry. Bylo to docela takové smutné, rodiče zkoušeli třeba tuhle firmu zkontaktovat, že to byl omyl, ale bohužel se tak nestalo. Rodiče tohle všechno museli bohužel zaplatit.
Jak vybrat správný mobilní telefon
Dnes se bez mobilnÃho telefonu v podstatÄ› již neobejdeme. Nenà tedy divu, že jejich výrobci nabÃzà spoustu nejrůznÄ›jÅ¡Ãch druhů tak, aby si každý mohl vybrat podle vlastnà potÅ™eby. Každý z nás jej totiž využÃvá ponÄ›kud jiným způsobem. Je tedy dobré, abychom si vybrali takový, který nám bude nejvÃce vyhovovat.
Â
To vÅ¡ak nenà tak jednoduché, neboÅ¥ prodejci se nám samozÅ™ejmÄ› budou snažit prodat ten nejdražšà s co nejvÃce funkcemi, a nenà divu – majà z nÄ›j nejvÃce provizà a nejvÄ›tÅ¡Ã zisk. Je tedy pochopitelné, že se budou snažit co nejvÃce vydÄ›lat. Bohužel pro zákaznÃka to znamená, že Äasto zaplatà za nÄ›co, co nakonec vůbec nevyužije.
Â
Â
Již od poÄátku je tedy nutné mÃt jasnÄ› specifikované požadavky. Budete jej použÃvat pouze k soukromým úÄelům, nebo i v zamÄ›stnánÃ? Jak velkou paměť potÅ™ebujete? Budete hodnÄ› fotit? Plánujete zde hrát Äasto hry, pÅ™ehrávat hudbu nebo videa? Na tyto vÅ¡echny otázky bychom mÄ›li znát jeÅ¡tÄ› pÅ™ed koupà odpovÄ›Ä.
Â
NáslednÄ› je dobré se podÃvat na nabÃdku telefonů, které odpovÃdajà vaÅ¡im požadavkům. To naÅ¡tÄ›stà dnes nenà problém, neboÅ¥ na stránce vÄ›tÅ¡iny výrobců Äi prodejců staÄà jednoduÅ¡e v nabÃdce vyplnit do filtru specifikace. NáslednÄ› se pak podÃvejte, které modely odpovÃdajà tomu, co požadujete.
Â
Â
Dále je dobré se podÃvat u každého z tÄ›chto modelů podÃvat na recenze od uživatelů, nejlépe na nÄ›kterém z nezávislých webů. Tak zjistÃte, zda fungujà skuteÄnÄ› tak, jak je inzerováno, nebo zda tam nejsou nÄ›jaké problémy.
Â
V neposlednà řadÄ› nás samozÅ™ejmÄ› bude zajÃmat finanÄnà otázka. Zde se rozhodnÄ› nedoporuÄuje kupovat mobil z druhé ruky, zvláštÄ› když pÅ™edchozÃho majitele osobnÄ› neznáte. OvÅ¡em nové modely jsou mnohdy velmi drahé, zvláštÄ› pokud si k nim nevezmete nÄ›který z mnohdy nevýhodných paušálů. I to je tedy nutné vzÃt na zÅ™etel. RozhodnÄ› se totiž nevyplatà vzÃt si kvůli mobilnÃmu telefonu půjÄku, vzhledem k tomu, jak rychle zastarávajÃ. Zadlužit se takto rozhodnÄ› nemá smysl.